blog

ASTRO-CACAO Haziran 2021

haziran2021

Ve yaz geldi…

Haziran ayının bizlere sunduğu potansiyelleri  kaleme alan sevgili Cacao People Uçgun‘a teşekkürlerimizle…

2 Haziran saat 16:18’de  Venüs Yengeç burcuna geçiş yapıyor ve 27 Haziran’a kadar bu burçta seyahat edecek. Venüs, Yengeç burcunda duygusal bağ kurma, kalıcı ilişkiler ve ilişkilerde güvenlik arayışında olunabileceği bir dönemi işaret eder. Nasıl beslenildiği ve ne tüketildiği bu geçişte önem arz eder, zira kilo artışı olabileceği gibi, sağlıklı bir beslenme disiplini de yaşama dahil edilebilir. Peki ya ruhun? Bu sorunun cevabını Venüs Yengeç geçişinde araştırmak, dönüştürücü etkileri açığa çıkartabilir. Özellikle aile ve sosyal çevre ile olan ilişkilerde sevgiyi alma verme dengesinin gözden geçirilmesi, duygusal bağlarla ilgili farkındalık geliştirmek adına destekleyici olacaktır. 

RUHUMU NASIL BESLİYORUM?

 

11 Haziran 04:12’de geri hareketini gerçekleştiren Merkür’ün Güneş kavuşumu düşüncelere ve sözlere ışık tutacak. Kavuşum etkisi; kişinin gündeminde olan, zihnini meşgul eden konuya dair içsel bir farkındalığa ya da mevcut konunun çözümüne dair önemli bir fikre uyanabileceğine işaret eder. Cazimi diye adlandırılan kıymetli bir buluşma olarak değerlendirilen bu transitin sabaha karşı gerçekleşiyor olması ise rüya kanalı ile alınabilecek rehberliği vurguluyor. Son birkaç haftadır dikkatine sık sık takılan, geçmişten bugününe taşıdığın gündeminin üzerine, uyumadan önce meditasyon yapmak, çözümüne dair rehberliğe niyetle uyumak bu enerjiyi faydalı kullanmanın yollarından diyebiliriz.

HANGİ DÜŞÜNCEDEN ÖZGÜRLEŞMEYE İHTİYACIM VAR? 

 

Aynı gün saat 16:13 de Mars Aslan burcuna geçiş yapacak. Bu transitle artık dolaylı olarak kendini ifade etme yerine, doğrudan ve cesaretle kendini ortaya koyma zamanlarının kapıları açılır. Mars’ın temas ettiği burç en klasik anlamda, bizi neyin, nasıl harekete geçirdiğini gösterir. Aslan arketipi de tarih boyunca her birimizin içinde egoyu, sevgiyi, gücü, iradeyi, gururu, yaratıcılığı, neşeyi, eğlenceyi, ben demeyi temsil etmiştir. Esasında gölge ve aydınlık yanlarıyla krallığını sürdürmüştür.  Yaklaşık 30 Temmuza kadar sürecek Aslan’ın Mars ile güçlenen krallığı, kişisel ego ve irademizle yüzleşme üzerine deneyim alanları sunarak, ego/benlik aksındaki dengenin önemini hatırlatacak nitelikte.

BENİM İÇİN GÜCÜN TANIMI NE?

 

LİTHA ( Yaz Gündönümü) 21 Haziran Ekinoks – Güneş’in Yengeç burcuna geçişi ( 06:32) ve Venüs Neptün üçgeni (16:57): Bugün, Güneş, gökyüzündeki zirvesine ulaşarak, yılın en uzun gününü onurlandırır. Kuzey kutbunda artık gündüzlerin kısalmaya başladığı ve aynı zamanda “Dünya Yoga günü” olarak da kutlanan 21 Haziran’da Güneş’in Yengeç burcundaki ( yengeç dönencesi) seyahati de başlamış olur. Yengeç burcu Ay’ın yöneticiliğindedir. Bu sebeple Güneş’in dokunduğu enerji biraz daha yang’a yani içeriye, dişil prensibe yönelir. Bu enerji geçişi ev, aile, yuva, atalar ile ilgili konuları gündeme taşıyarak, aidiyet duygumuzu, duygusal bağlarımızı gözden geçirebilmemiz için alana açar.  Bugün akşamüstü saatlerinde gerçekleşecek, Venüs ve Neptün arasındaki üçgen açı, bahsedilen konular çerçevesinde kafa karışıklığını da tetikleyebileceği gibi, bazı otorite figürlerinden yana destek alınabilecek fırsatları da muştular (müjdeler). Sezginin ve ilhamın artacağı, aile kökleri ve atalarla ilgili şifa çalışmalarının dönüştürücü gücünün hissedileceği enerjiler hakim diyebiliriz. Bugün toprak anamızı ve atalarımızı onurlandırmak için fidan dikmek ya da bağışta bulunmak ne güzel olurdu. Kutlu olsun. 

27 Haziran 07:26 da Venüs Aslan burcu seyahatine başlıyor ve 22 Temmuza kadar bu burçta kalacak. “Öz-sevgi”. Klasik bilgiler ışığında baktığımızda; sevgi ve romantizm anlayışı biraz daha hareketlenerek coşkulu bir hal alabilir. İkili ilişkilerde onaylanma, takdir görme, ilgi alaka beklentisinin artabileceği bu dönem, hali hazırda yaz sezonu ile sosyalleşme, eğlence ve yetenekleri ortaya koyma ihtiyacı da ön plana çıkabilir. Parayı biraz daha kolay harcar hale gelenler açısından, bütçe planlamasının da önemini hatırlatmakta fayda var. 

Bununla birlikte önemli bir başka nokta ise;  ikili ilişkilerde insanın kendini ortaya koyma şeklinin, kendiyle olan ilişkisinin bir yansıması olduğu. Böylelikle tüm ilişkilerimizin, bize işaret ediyor olduğu hazine; öz-değer ve öz-sevgi. Venüs Aslan geçişi, onaylanma ve takdir görme ihtiyacının arkasındaki hikayeye hizmet eder.

MERKEZLENMİŞ BİR SEVGİ VE DEĞER ANLAYIŞININ ÖNÜNDEKİ ENGELLER NE?

 

10 Haziran saat 13:52’de İkizler burcunun 19 derecesinde bir tam Güneş tutulması gerçekleşecek. Güneş tutulmaları Yeniay’da gerçekleşir. Her ay gerçekleşen Yeniay’ı diğerlerinden farklı kılan şey ise yaşam amacımız ve bizi bu amaca götürecek anahtarı içinde barındıran Kuzey Ay düğümünün Yeniay’a yakın derecelerde hizalanmasıdır. Derece yakınlığı ise tutulmanın parçalı ya da tam tutulma olduğuna dair fikir verir. Tutulmaların etkisi yaklaşık 1 yıl sürer ve önemli kadersel dönüm noktalarını işaret eder.  Özellikle yeni hedefler belirlemek, eski kalıpları bırakmak açısından uygun zamanlardır. Sonlanmaları ve yeni başlangıçları tetikleyen kolektif bir gücü vardır.

Gerçekleşecek olan İkizler burcundaki Güneş tutulmasına baktığımızda, 19’un gizemi ile sabian sembolü uyanıyor; “büyük bir arkaik cilt, geleneksel bir bilgeliği açığa çıkarıyor”. İfşaat! Çünkü her şey zıttıyla var olur. Bir zaman gizlenen, saklanan, üzeri kapatılan, baskılanan şey, başka bir zamanda kendini görünür kılar.  

Geçmiş, bazıları için geçmişte kalmaz, oysa çağın tini geçmiş hesapların resetlenerek yeni bir bakış açısı kazanılması için ısrarcı.  Bu yüzden Yay’ın derinlerinde sakladığı mevzular, ikizlerle yüzeye çıkar. Bilinç ne de olsa ışıktır ve gün yüzüne çıkan her şey o ışığın zerrelerinde dönüşüp şifa bulur.

Bu hali ile haberleşmeyi, iletişimi, bilgiyi temsil eden ve doğal yöneticisi Retro Merkür’ün eşlik ettiği ikizler tutulması ile açığa çıkacak bilginin geçmişten geldiğini, yansımasının ( antiscia yengeç anaretik); ev, aile, yuva, kökler, vatan ve halkı vurguladığını söylemek yerinde olur. Değişken nitelikteki tutulma; değişimlerin, girişimlerin ve haberlerin seyrinin kısa zamanda yeniliği getirebileceğini, fakat Neptün’ün aldatıcı ve kafa karıştırıcı etkisinin de akıl tutulmaları ile çoğu kişiyi ve ilişkiyi testten geçireceğini işaret ediyor.

Bellatrix!

Sahip olduğun şansı, şanı, bilgiyi, gücü, aklı ne için ve nasıl kullandın?

Bu sorunun cevabı, seni yaşam amacına, yeniliğin kapısına taşıyacak; öyle ya da böyle.

 

24 Haziran saat 21:39’da Oğlak burcunun 03 derecesinde bir Dolunay gerçekleşecek.

Dolunaylar başlatma değil, bırakma ve tamamlanma zamanlarıdır. Yeniay’da atılan adımların ve girişimlerin görünür olabileceği ve bunun yanında hedeflere giden yolda, ayağımıza dolanan engellerin neler olduğunun açığa çıkabileceği değerli bir faz.

Oğlak burcunun 3 derecesinde gerçekleşecek olan Dolunay’ın sabian sembolü; 

 “insan ruhu yeni deneyim için hevesinde, bedenlenmek istiyor” . 

Yeniden doğuş!  

Ay hafızadır, kozmik annemiz; Dolunay haritasında 12. Evde yerleşmiş olması arka planda kalmış, üzeri örtülmüş korku ve kaygıları ya da duygusal ihtiyaçları gün yüzüne taşıyor. Özellikle otorite figürleri ile ilişkilerde ve maddi manevi değerlerde ortaya çıkabilecek güç savaşları hem bireysel hem de kollektif bazda dönüşüme zorlayan krizleri tetikleyebilir. İradenin ve öz değerin ifade bulması ile ilgili önemli bir eşik. Toprak annenin çağrısı var. Bu çağrı sıkışmış tüm enerjinin hem kendi bedeninden hem de toprak annenin bedeninden kolaylıkla çözülmesi adına üzerine düşen sorumluğu alman için.  

RUHUNA DENEYİM İÇİN ALAN AÇ. 

 

Ay 2,5 günde bir burç değiştirir ve bizi, temas ettiği her bir burcun arketip enerjisi ile buluşturur. Ay’ın bu yolculuğunda, burç değiştirmeden önce Güneş sistemindeki gezegenlerle herhangi bir etkileşiminin bulunmaması halini “Ay’ın boşlukta” olduğu zamanlar olarak tanımlıyoruz. Çünkü Ay enerjisini yansıtamaz ve potansiyeli kendi içinde kalır. Bu sebepledir ki Ay Boşlukta zamanlarında herhangi bir işin başlatılması, yeni bir girişimde bulunulması, toplantılar, ilk buluşmalar önerilmez. Daha çok eldeki işleri tamamlamak, iç kaynaklara yönelerek manevi pratiklere alan açmak, günlük rutinleri gerçekleştirmek için uygun zamanlardır.

Haziran Ay Boşlukta Takvimi

01.06.2021   09:13 – 12:07

03.06.2021   14:10 – 20:58

06.06.2021   01:46 – 08:46

08.06.2021   18:06 – 21:47

10.06.2021   20:37 – 10:22

13.06.2021   14:15 – 21:22

15.06.2021   20:27 – 06:01

18.06.2021   06:54 – 11:53

20.06.2021   13:51 – 14:57

22.06.2021   09:43  -15:55

24.06.2021   05:08  – 16:04

26.06.2021   15:49  –  17:08

27.06.2021   22:07 – 20:50 

30.06.2021   20:39 – 04:21

 

Related Posts