blog

ASTROCACAO MAYIS 2021

neredeyse ayın ortasına geldik. Bu yeni ay gününde belki de tekrar bir göğe bakmak, hem geçen günleri değerlendirmek hem de önümüzdeki günlerin potansiyellerine kendimizi açmak için güzel bir fırsat olur.

Göğe bizim için bakan sevgili Cacao People Uçgun‘a teşekkürlerimizle…

 

20 Mayıs Güneş İkizler burcuna geçiyor. İkizler burçlarının doğum günü kutlu olsun. Bilgi, iletişim ve sosyalliği işaret eden bu geçişte, yeni fikirlere ve öğrenmeye daha açık, meraklı bir yapıda olunabilecek zamanlardır. Bilgiyi bütüne katkı sağlayacak etik bir anlayışta kullanma ve paylaşma,  eğitimlere yönelme, odaklanma çalışmaları, Güneş’in ışıklarıyla parlamayı sağlayacaktır. Ayni Karpay! Doğru eylemde, doğru histe ve doğru düşüncede olma niyetini kendine hatırlatarak, bu yoğun zihinsel süreçten fayda sağlanabilir. 

4 Mayıs Merkür nam-ı diğer Hermes iletişimin gezegeni, doğal yöneticisi olduğu İkizler burcu yolculuğunda zihnin çok daha aktif çalışabileceği, telefonda ya da online alanda sosyalleşmenin, haberleşmenin ve eğitimlerin ön plana çıkabileceğini işaret eder. Bu yerleşim zihinsel odaklanmanın güçlüğüne de dikkati çeker. Değil mi ki fazlaca merak zihnin dış uyarıcılar tarafından kolaylıkla dağılabilmesine sebep olur. Bu noktada zihinsel faaliyeti hızlandıran ve parlatan Güneş’in  cömertliğini dengeleyebilmenin en güzel yollarından birisi ise Meditasyon ya da konsantrasyon çalışmalarıdır.

ODAĞIM NEREDE?

**Bununla birlikte Ayın sonunda Merkür durağan pozisyonuna geçiyor, bu durumda gölgeli günlerinin 10 gün öncesinden etkilerinin başlayacağını hatırlatmak isterim.  Her ne kadar Haziran ayı ile birlikte Retro hareketine geçiyor olsa da Mayıs ayının son haftalarında özellikle zihinsel enerjinin topraklanmasına yönelik çalışmaları öneririm. 

9 Mayıs Venüs İkizler burcu geçişi başlıyor;  yeni ve farklı ortamlar ya da alanlara yönelik arayış söz konusu olabilir. Eğlence, neşe, hareketlilik, rahatlık ve esneklik ihtiyacı artabilir.  İkili ilişkilerde ve maddi değerlerde, duygulardan ziyade, entelektüel seviyede “zihinsel” bağ kurma güdüsü hakim bir enerjiden bahsedebiliriz.  İlişkileri ve ilişki kurma şekillerini mercek altına alacak bu geçişte, sürdürülebilir kalıcı değerler için duygusal bağ kurma anlayışının geliştirilmesi önemli. 

DUYGUSAL BAĞ KURABİLMEMİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?

 

14 Mayıs Jupiter Balık burcu; ilahi koruma! Bolluk, bereket ve şans gezegeni Jupiter, doğal yöneticisinde olduğu Balık burcu seyahatine başlıyor. İnançlar, manevi değerler, şefkat, sanat, yaratıcılık enerjilerinin güçlü bir şekilde hissedileceği yaklaşık 1 senelik süreçten bahsediyoruz. Jupiter Balık burcunda şifa alanında da yoğun etki sunar. Evrensel değerlere karşı duyarlılık artabilir, hayvan hakları ve doğayı koruma temaları daha aktif gündeme taşınabilir. Gölgesi ise akışa bırakma dengesinde kayma, kendini adama, feda etme, bağımlılıklar olarak tezahür edebilir. Bu ilahi ve yaratıcı enerjiyi, önceliği kendi ihtiyaçlarına vererek; yardımlaşma, sanat, manevi pratiklere aktarmak içsel zenginliği arttıracaktır. “İçerisi nasılsa dışarısı da odur”. Tek bir kişinin eyleminin, varoluşa nasıl yansıdığını hatırla ve bu bilgelikle sor; 

KENDİ İÇSEL KAYNAKLARIMI VE İLAHİ PARÇAMI NASIL ZENGİNLEŞTİREBİLİRİM? 

 

22 Mayıs da durağan pozisyona geçen Satürn 24 Mayıs itibari ile geri hareketine başlıyor olacak. “Yeniden yapılandırma!”. Yaşamına bak ve hangi alanın yeniden yapılanması gerekiyor, neyi inşaa etmelisin, hangi sınırlar ve engeller son dönemde gündemin oldu fark etmeyi dene? Hangi gelenekçi tutumun, yeniye adapte olmanı zorlaştırıyor? Ölüm, senin için neyi ifade ediyor? Korkuların neler? Satürn retrosu için sorulabilecek tek bir soru yok görüldüğü gibi ve çok kıymetli. Bu süreç 12 Ekim’e kadar devam edecek ve önemli bir dönemeç. Cevaplarımızla kolaylıkla yüzleşebilmeyi diliyorum. 

 

11 Mayıs Boğa burcunun 21 derecesinde saat 21:59’da bir Yeniay gerçekleşecek. Yeniaylar, yeni başlangıçlar ve girişimler için kadim bilgeler tarafından da takip edilen önemli bir ay fazıdır. Aydınlığın, karanlığın kucağına çekildiği ve toprak ananın, rahmini yeni tohumlara açtığı içedönük zamanlar olduğunu söyleyebiliriz.

Boğa Yeniay’ı  Chiron ve Mars partil karesi ile ki sert bir temastır; bazılarımız için, aile, yuva, vatan, millet konularında zorlayıcı deneyim alanlarının söz konusu olabileceğini işaret ediyor. Bunun yanı sıra, Yeniay’ın toprak elementi vurgulu olması ve retro hareketteki Plüton ile teması,  Dönüşüm için,  maddi manevi değerler, otorite figürleri ve çocuklar ile ilgili gündemleri işaret ediyor.  Son derecelerdeki Jupiter’in Merkür ile olumlu teması abartılı ifadelerin, “son dakika” haberlerinin göstergesi.  “Dönüşüm” beraberinde bazı zorlukları taşıyor. Aidiyet anlayışımızı sorgulayacağımız, ilişkilerde şifanın yardımlaşma ve anlayışla tezahür edebileceği, değişimin ve yenilenmenin  artık hayatımızın bir parçası olduğunu deneyimleyeceğimiz önemli bir geçiş daha. Boğa “Aydınlanma”yı da simgeler;

MADDE VE MANA İLE İLİŞKİDE GÜVENLİK ALANINDAN ÇIKMAK İÇİN UYANMAYA HAZIR MISIN?

 

26 Mayıs Yay burcunun 5 derecesinde saat 14:13’de bir Ay tutulması gerçekleşecek: Ay Tutulmaları Dolunay fazında gerçekleşir. Aslında ve normalde Dolunay fazı her ay yaşanıyor. Onu Ay tutulması yapan şey kadersel “ay düğümlerinin” çok yakın bir derecede Ay’a hizalanmış olması diyebilirim

İnsanın ilişkilere projekte ettiği yanılsama ve onun arkasındaki inançsızlığı! Sanki, inancını ilk nerede kaybettin sorusunun cevabı, güney ay düğümünün geçmişe açılan kapısından özgürlüğüne kavuşacak gibi görünüyor bu ay tutulmasında. Ve belki ironik fakat böylelikle büyükanne ay  “inancın gücünü ve değerini” hatırlatmaya kararlı.

Yeni ilişkilere başlamak değil, mevcuttaki ilişkilere eğilip, sorumluluk almak, ilahi olanla ilişkine yeniden bakmak ve gerekirse bilge kişilerden ruhsal rehberlik almak için alan açmak dönüştürücü olacaktır. 

Şifası bol olsun..

Ay 2,5 günde bir burç değiştirir ve bizi, temas ettiği her bir burcun arketip enerjisi ile buluşturur. Ay’ın bu yolculuğunda, burç değiştirmeden önce Güneş sistemindeki gezegenlerle herhangi bir etkileşiminin bulunmaması halini “Ay’ın boşlukta” olduğu zamanlar olarak tanımlıyoruz. Çünkü Ay enerjisini yansıtamaz ve potansiyeli kendi içinde kalır. Bu sebepledir ki Ay Boşlukta zamanlarında herhangi bir işin başlatılması, yeni bir girişimde bulunulması, toplantılar, ilk buluşmalar önerilmez. Daha çok eldeki işleri tamamlamak, iç kaynaklara yönelerek manevi pratiklere alan açmak, günlük rutinleri gerçekleştirmek için uygun zamanlardır.

02 Mayıs 17:37- 22:30

05 Mayıs 03:05 – 05:08

07 Mayıs 10:36 – 14:52

10 Mayıs 01:49 –02:46

12 Mayıs 15:23 – 15:42

14 Mayıs 13:50 –04:30

17 Mayıs 09:22 –15:43

19 Mayıs 22:12 – 23:59

21 Mayıs 22:55 –04:35

24 Mayıs 00:36 – 06:00

26 Mayıs 00:19 –05:39

27 Mayıs 20:35 –05:23

30 Mayıs 01:14 – 07:04