SEREMONİYEL HAM KAKAOMU NASIL HAZIRLARIM?

Seremoni, özünde belirli bir iz ve yöntem takip edilen törenlerdir. Her törende olduğu gibi ona derinliğini katan ise, katılan kişilerin buluşma niyetleridir.

Bir evlilik töreni/seremonisi veya mezuniyet gibi bir kutlama töreni/seremonisi yaşamın içinde en yakından bildiklerimizden. 

Aynı kakao hamurunu, sabah enerji içeceği olarak kullanabileceğin gibi, kendi içine dönmek ve rehberlik almak için bir seremoni içinde de kullanabilirsin. Bu da kakao içiminin seremoniyel hususlarıyla mümkün. Seremoniyel Kakao’nun hazırlanışının ardından, Seremoni Alanını nasıl oluşturacağınla ilgili detayları da okumanı ve kendi seremoni alanını oluşturmanı tavsiye ederiz.

Gelelim Seremoniyel Kakao’yu hazırlama ritüeline. Birazdan belirteceğimiz miktarlar, bir kişi için. Eğer sevdiklerinle bu seremoni alanını paylaşmak istiyorsan, bu miktarları orantılı olarak çoğaltabilirsin. 

Öncelikle 250ml. içme suyunu su ısıtıcısı veya ocak üzerinde kaynatmaya başlıyoruz.

Bu sırada hassas tartı yardımıyla 42 gram ölçtüğümüz ham kakao hamurunu bıçak yardımıyla traşlayarak kesiyoruz. Cacao People Seremoniyel Ham Kakao paketinin içerisindeki kakao, ‘Kakao Hamuru’ olarak geçer. Bununla ilgili detaylı bilgi için Seremoniyel ham kakao nedir? sayfasını ziyaret edebilirsin. 

Kesim işlemi, keyifli ve birleştirici bir süreçtir.

O an elinde tuttuğun kakaonun, %100 ham kakao olduğu gerçeğini hem ortama yayılan kokusundan hem de elinden sana geçen histen alabilirsin. (Kakaonu buzdolabında veya serin bir yerde muhafaza ettiğin için, hazırlıklara başlamadan 5 dakika önce kalıbı oda sıcaklığına çıkartman, kesme işleminde işini kolaylaştıracaktır.)

kakao-hazirlama-3

Kesimden sonra oluşan -fotoğrafta gördüğün- bu form, ne kakao taneciği (cacao nibs) ne de kakao tozudur (cacao powder). Örneğin bu formdayken, kakao elinin ısısına veya bir ısı kaynağına biraz uzun maruz kalırsa kolayca olduğu yerde eriyecektir.

seremoniyel-kakao-hazirlik-4

Biz kakaoyu keserken, suyumuz kaynamış olur. Suyun altını kapatıp biraz bekliyoruz. Suyumuz sıcak ama kaynar olmamalı. Traşladığımız kakaomuzu suyun içine ekliyoruz.

Seremoniyel Kakao, su ve kakaonun birleşimidir.

Seremoniyel Kakao, su ve kakaonun birleşimidir. O yüzden bu birlikteliği, bu iki yaşam kaynağının birleşmesini de aynı dikkat ve özenle yapıyor ve izliyoruz. Bu işlem için geleneksel karıştırıcı Molinillo kullanabileceğin gibi, bir tahta kaşık yardımıyla da karıştırabilirsin. İçinden geldiği gibi bir yönü takip ederken yüzeyde oluşan köpüğün gidişini gözle. 

Bu aşamayı, seremoniyi yapma niyetine odaklanmak için kullanabilirsin. Niyet, istekten biraz daha farklıdır. İstek bir varış noktasını tarif ederken, niyet bir yolculuğu anlatır bize. Seremoninin belki de en güçlü anlarından biridir. Günlük kullanımın için hazırlarken bile bu aşamada bedensel sağlığın ve gücün için niyet edebilirsin.

Artık Seremoniyel Kakaon içime hazır. Onu bu ham halinde tüketebileceğin gibi içine gül suyu, tarçın, biber, zencefil vb. ekleyebilirsin. Tadı, endüstriyel kakaolardan daha kuvvetli olduğundan, tatlandırma eğilimin olabilir; ama mutlaka bir kere ham haliyle seremoniyel olarak deneyimlemeni tavsiye ederiz. 

Tarif 1 kişi içindir.

  • 250 ml içme suyu kaynatılır.
  • 42 gr ham kakao bıçak yardımıyla ince ince kıyılır.
  • Kakao, sıcak ama kaynar olmayan suya eklenip tamamen eriyene kadar karıştırılır.
  • Arzu edersen, içine gül suyu, tarçın, biber, zencefil vb. eklenebilir.
  • Seçeceğin özel bir kupada, niyetini belirleyerek içebilirsin.

Seremoniler, günlük kullanım seçenekleri, çeşitli tarif önerileri ve ham kakaonun faydaları için web sayfamızı ziyaret edebilirsin.

İçindekiler: %100 Ham Kakao Hamuru

Menşei: El Salvador

Saklama: Ağzı kapalı olarak buzdolabında muhafaza ediniz. Güneş ışığından koruyunuz.

Hemen Satın Alabilirsin

540,00Sepete Ekle

kakao derinlesme-inzivasi

Seremoni alanımı nasıl hazırlarım?

Daha önceden böyle bir alan hazırlamamış olan bir kişi bile içinde, bu bilgiyi taşır. İnsan doğamız, ortamı ihtiyaçlarımıza göre hazırlama eğilimine sahip. İhtiyacın olan tek şey ise, onun kendini ifade etmesi için izin vermen. 

Kakaonu hazırlamadan önce, seremoni için kullanacağın alanını seç. Seremonide izleyeceğin yönteme göre, bu alandaki fiziksel ihitiyaçlarını karşılayacak hazırlıklar yap. Ortamda doğal öğeler kullanmak veya doğada seremoni yapmak bizi özeümüze taşıması ve aynı zamanda o unsurların kalitelerini alana taşıması anlamında çok kıymetli oluyor.  

Alanda yakacağın bir tütsü, bir mum; bir kabın içine koyulmuş su, topladığın çiçekler veya kozalaklarla alan çinde ayrı bir alan daha yarat. Bu hazırlıklar sırasında içinde niyetinle ilgili konuların  yerleştireceğin taşlar, deniz kabukları,