Mutfaklarımızdaki kakao ile seremoniyel kakao arasındaki fark nedir?

Mutfaklarımızda bulunan kakao tozu, 1828’de Hollandalı Coenraad Johannes van Houten’ın keşfetmiş olduğu endüstriyel işlemin bir sonucudur. (Bu işlem tüm dünyada Dutching olarak bilinir) Van Houten pastane ürünlerinin yapımında, karıştırması daha kolay olan kakao tozunu üretebilmek için kakaoyu alkalin tuzlarla işleme yöntemini bulmuştur. Kakao tozu, çekirdek kakaonun içinde bulunan ve pres kullanılarak kakao yağını kaybetmiş kakaodur diye özetleyebiliriz.

İnsanlar bazen kakao tozunun rengi ne kadar koyuysa içeriğindeki kakao yüzdesinin o kadar yüksek olduğunu düşünür, ancak bu doğru değildir. Kakao tozu ne kadar koyuysa o kadar yoğun endüstriyel işlemden geçmiş demektir.

Buna karşın seremoniyel kakao, orta ve güney Amerika’daki geleneksel kakao işleme yöntemlerinden ilham alır. Ham Kakao nedir? bölümünde detaylarını bulabilirsiniz. Ama kısaca fermantasyonu tamamlanan ham kakao çekirdekleri bir bütün olarak kavrulur, soyulur ve sonrasında kakao hamuruna dönüştürülür. Bu şekilde kakaonun sunduğu bütün içeriğe ve besinine sahip oluruz.

Kakaoyu nasıl muhafaza etmem gerekir ve ne kadar süre bozulmadan saklayabilirim?

Ham ve çekirdek kakaonuzu pakette belirtildiği şekilde muhafaza ediyorsanız iki yıl kullanım süresi vardır. Özellikle çekirdek kakaonuzu hava almayacak, kapalı bir kapta muhafaza etmeniz ve taşımanızı öneriyoruz. Seremoniyel Kakaoyu da güneş görmeyen ve serin bir yerde saklamamız gerekiyor. Ama 15 derecenin üzerinde buzdolabının kapağında muhafaza etmek yerinde olur.

Her ne kadar iki seneyi bulmadan onları tüketsek de seremoniyel kakaoyu uzun süre sakladığımızda doğal yağı üste çıktığından yüzeyi biraz beyaz renge dönebilir. Bu doğal bir süreçtir ve kakao hala tüketilebilecek durumdadır. Sadece daha az güzel görünür. Eğer eritip tekrar katılaşmasına izin verirseniz yeni gibi görünecektir.

Kakao hamuru, parçaları ve tozu arasında ne fark vardır?

-Kakao parçaları, kakao çekirdeğinin daha küçük parçalara ayrılmış halidir. Bu, kabukların çekirdekten ayrılmasından sonra gerçekleşen sonuçtur.

-Kakao hamuru, çekirdeklerin (veya parçaların) sıvımsı ve kıvamlı bir hamur oluşana kadar ezilmesiyle meydana gelir. Geleneksel olarak bu bir ‘metate’(farklı bir şekildeki taş havan) ile yapılır. Ezilme işleminden sonra akışkan hale gelen kakao, oda sıcaklığında katılaşacağından, içine aktarıldığı kaplarla bir blok haline getirilebilir. Bunlar daha sonra yine eritilip veya bıçak yardımıyla traşlanarak kullanılabilecek hale getirilir.

-Kakao tozu, kakao yağından ayrılması için yüksek hidrolik basınç altında üretilir. Kakao yağı oldukça değerlidir. Buna en iyi örnek yüksek kaliteye sahip kozmetik ürünlerinde kullanılmaları… Kakao tozu daha ucuzdur ve çikolatalı süt gibi daha düşük kaliteye sahip kakao ürünlerinde kullanılmaktadır.

Cacao People Seremoniyel Kakaosunun içinde ne var?

Yalnızca geleneksel tarımsal yöntemlerle yetiştirilen ve işletilen doğal çiftliklerden gelen kaliteli kakao çekirdekleri var. Katkı maddesiz, şekersiz.

En önemlisi seremoniyel kakaonun içinde gözyaşı yoktur. Cacao People Seremoniyel Kakao’yu, adaletli üretim ve tedarik süreçleri içeren bir zincirle size ulaştırıyoruz.

Seremoniyel ham kakao organik midir?

Seremoniyel kakaoyu, geleneksel tarım prensipleriyle üreten çiftliklerden tedarik ediyoruz. Kakaomuz organik etiketine sahip değildir çünkü bu pahalı ve küçük kakao çiftçileri için zorlu ve tanıdık olmayan bir süreç. Organik sertifikalı ürünleri biz de destekliyoruz. Ekosistemi ve bio-çeşitliliği başlangıç da desteklese de yatırım gereklilikleri bakımından bazen bir engele de dönüşebiliyor.

Hangi dozda kakao tüketmeliyim?

Bu sizin vücudunuza ve hassasiyetinize bağlıdır. O yüzden doz belirlemeden önce Sağlık Uyarılarını okuyun.

Aklınızda en ufak bir soru işareti varsa bile mutlaka doktorunuza danışın. Bu şekilde ne zaman ve ne kadar kakao kullanacağınızı daha iyi anlamış olursunuz. Ham kakaonun bilinen tehlikeli bir aşırı doz yok, ancak yine de baş ağrısı yaratacak noktalara gelmemekte fayda olur. Aşırı tüketimde hissedilen en yaygın yan etki baş ağrısı olabilir. Bunun için de kendinizi susuz bırakmayın ve bolca su için.

Hangi dozda kakao tüketmeliyim?

Bu sizin vücudunuza ve hassasiyetinize bağlıdır. O yüzden doz belirlemeden önce Sağlık Uyarılarını okuyun.

Aklınızda en ufak bir soru işareti varsa bile mutlaka doktorunuza danışın. Bu şekilde ne zaman ve ne kadar kakao kullanacağınızı daha iyi anlamış olursunuz. Ham kakaonun bilinen tehlikeli bir aşırı doz yok, ancak yine de baş ağrısı yaratacak noktalara gelmemekte fayda olur. Aşırı tüketimde hissedilen en yaygın yan etki baş ağrısı olabilir. Bunun için de kendinizi susuz bırakmayın ve bolca su için.

Konu tüketim miktarı olduğunda unutulmaması gereken önemli bir konu var: İyi bir şeyin daha fazlası her zaman o şeyin daha da iyi olacağı anlamına gelmez. Optimumdan daha büyük bir dozu uzun zaman kullanırsanız kendinizi yorgun hissedebilirsiniz. Uzun süreçte ise bu, böbreküstü bezlerinin yorulmasına sebep olabilir. Ne kadar uzun süre kakao tüketirseniz bedeninizin nasıl cevap verdiğini o kadar iyi anlarsınız, çünkü her birimiz biriciğiz. Belirli bir sağlık sıkıntınız yoksa, günlük bir seferde maksimum 42 gram sizin için uygun olabilir. Günlük olarak 20gr’lık haftalık kürler uygulayabileceğiniz gibi sadece 7 gr ile hazırlanmış bir smoothie tercih edebilirsiniz. Günde 2 adet çekirdek yiyerek Kakao ile yoldaşlık eden kişiler de olabiliyor. Bedeniniz size yol gösterecektir. Bu beraber keşfedeceğiniz bir yolculuk. Belki de bedeninizi dinlemek için de bir fırsat. Kakaodan en iyi şekilde öğrenebilmek için yeterince su içmenizi, kahve gibi uyarıcılarla ya da alkol, tütün gibi zihin halini etkileyen maddelerden kaçınırsanız, kakaonun etkilerini açıkça ve kolaylıkla ayırt edebileceksiniz.

Bedeninizde uyandırdığı hissiyatı fark edebilmek ve kakao yapma pratiğinizi güçlendirmek için sabahlarınızı buna ayırmak iyi bir fikir olabilir. Böylece bu, sizin sabah ritüelinizin vazgeçilmez bir parçasGenelde tavsiyemiz: Günlük kullanım için için 5-20gr/gün, küçük seremoniyel doz için 30gr ve güçlü seremoniyel doz için 42gr’dır. Üst üste seremoni yapmak kullanım miktarı açısından uygun değildir. Bunun için günlük kullanım miktarını dikkate almakta fayda olur. 

Kakaodan en çok faydayı düzenli ve uzun süreli kullanımda görürsünüz. Bazıları anında yumuşak etkileri hissederken, bazıları ise kakaoyu günlük birkaç kullanımdan sonra fark eder. ına dönüşebilir!

Ne sıklıkta kakao içmeliyim?

Kakaoyu her gün sorunsuz bir şekilde içebilirsiniz. Ayrıca çekirdek olarak da kullanmanız mümkün. (küçük bir not: Bir adet kakao çekirdeği, ortalama 1gr’a karşılık gelir) Eğer genelde günlük olarak kakao içiyorsak, onsuz olma deneyimini ve hissini de yaşamak için zaman zaman ara vermeyi severiz. 

Kullanım dozu ve süresini belirlemeden önce Sağlık Uyarılarını okuyun. Aklınızda en ufak bir soru işareti varsa bile mutlaka doktorunuza danışın. Eğer kullanım konusunda bir engeliniz yoksa kendi iç bilgeliğinize başvurunuz. Bedenimiz, neye, ne zaman ve nerede ihtiyacı olduğunu bildiğinden, Kakao kullanımınız konusunda da sizi yönlendirecektir. Bazı dönemler, her gün kakao içebiliriz. Bazen de ara vermek isteyebiliriz. Bazen bütün bir kap kakaoyu bir anda içebiliriz, bazen de süreci bütün güne yayarak her saat başında kendimizi kakao çekirdekleriyle ödüllendirebiliriz.  Yani her gün kendine özeldir.

Ham Kakao benim damak tadım için çok acı. Nasıl içebilir hale getirebilirim?

Ham kakao içeceğinizi tatlandırabilirsiniz. (örneğin bal, akçaağaç şurubu veya hindistan cevizi şekeri ile) veya içeceğinize lezzetli ve kremamsı kıvam verecek olan (yulaf, hindistan cevizi veya badem sütü gibi) bitkisel bir sütle kendinize çikolata içeceği hazırlayabilirsiniz. Kakao Tarifleri sayfamızdan paylaştığımız alternatiflerimizi deneyebilir, ilham alarak kendi tariflerinizi yaratabilirsiniz. Beğendiğiniz tariflerinizi fotoğraflarıyla birlikte bizi de etiketleyerek paylaşmayı unutmayın.

Hamileyken veya emzirirken kakao tüketebilir miyim?

Her şeyden önce, bunu mutlaka gebelik sürecinizi takip eden doktorunuza danışmanız gerekir. Her gebelik, kendi hikayesi içinde özeldir. Bunu da en iyi size takip eden hekim bilecektir. Ürünler sayfasında verdiğimiz ürün bilgilerini hekiminizle de paylaşarak, size ve bebeğinize iyi gelecek dozu doktorunuzla beraber belirleyebilirsiniz. 

Aslında geleneksel olarak kakao anneler tarafından hamilelik ve doğum sonrasında gücünü arttırmak ve pozitif enerjiyi geri kazanmak için kullanılmaktadır. Kakaonun doğal antidepresan etkisi postnatal depresyon semptomlarına da yardımcı olabildiği de biliniyor. Kakao yağının cilt bakımı için inanılmaz besleyici olduğu da… Maya kültüründe kadınlar tarafından emzirme sürecinde meme uçları için kullanıldığı da biliniyor. Emziriyorsanız, çocuk doktorunuza mutlaka danışın ve o da bu konuda sizi yüreklendirirse emzirirken bebeğinizi gözlemlemeyi unutmayın. Kakao tükettiğinizde sütünüzün tadının onun hoşuna gidip gitmediğini bebeğiniz size gösterecektir.

Kakao “pscyhedelic” (saykedelik/sanrı yaratıcı) mıdır?

Hayır, ham kakao sanrı yaratıcı içerikte değildir. Kakao ‘psikoaktif’ olarak tanımlanabilir. Kakao, gerçekte olmayan şeyler/görüntüler yaratmaz. Ancak kakaonun nörobilişsel etkileri vardır; ruh halinizi, odaklanma gücünüzü ve yaratıcılık akışınızı iyileştirir.

Kakaonun içerisindeki aktif bileşenler ve bunların nasıl dengeli, sağlıklı bir şekilde çalıştığıyla ilgili daha fazla bilgi almak için blog yazılarımıza takip edebilirsiniz.

Kakao içsel alanlarımıza sevgi enerjisi ve açık bir kalple derinlemesine dalabilmek için bir katalizör olarak çalışır. Kakao kendisi saykedelik olmamasına rağmen bazı Şamanlar bunları harmanlayarak farklı seremonilerde de kullanırlar.

Kakaonun bilmem gereken yan etkileri var mıdır?

Kakaoyu olabildiğince keyifle tüketmek için aşağıdakileri akılda bulundurmakta fayda var:

-Takip edilen fiziki bir ruhsal bir rahatsızlık sürecindeyseniz, ilk adım öncelikle doktorunuza danışmaktır.

-Büyük bir doz kakao midenizi zorlayabilir. Özellikle seremoniyel kullanımda, belirli bir açlıkla içmenizi tavsiye ederiz. Kullanım miktarı için de verdiğimiz gramajlar dahilinde kendi iç sesinizi dinleyin. Bedeninizi dinlemek ve bir önceki kullanımın size verdiği hisleri de rehber almak önemlidir.

-Kakao vücudunuzdaki suyu tüketme özelliğine sahiptir. Dolayısıyla baş ağrısı yaşamanızı önlemek için yeterli su içmeniz çok önemli. Bu, aynı zamanda toksinlerin vücuttan atılması sürecine de katkı sağlayacaktır.

-MAOi/SSRI grubu bir antidepresan kullanıyorsanız ve kakao/çikolata ürünlerinin tüketimi konusunda bir kısıtlamaya uymak durumundaysanız seremoniyel doz tüketmeniz uygun olmaz. Aslında kakaonun kendisinin doğal bir bir antidepresan olduğu konusuyla ilgili araştırmaların sayısı da artmaktadır.

Kakao’da kafein var mı?

Kafein, genellikle kakaonun içeriğindeki ana uyarıcı madde olan teobromin ile karıştırılır. Aslında kakaonun içerisinde neredeyse hiç kafein yoktur.

Teobromin Nedir ve Kafeinle Arasındaki Fark Nedir?

Teobromin bir alkaloittir; aynı zamanda kafein, matein ve daha fazlasını da içerir. Teobromin aynı anda kalbi uyarır ve kan damarlarını rahatlatır. Böylece kan dolaşımında bir artışa sebep olduğu araştırmalar sonucu bulgularda yer almaktadır. Bu ise kakaonun ve kendisiyle birlikte kullanılan başka süper-besinlerin içeriğindeki diğer çok önemli besinlerin emilimini arttıran bir özellik kazandırır.

Hangi durumlarda, içmeden mutlaka doktoruma danışmalıyım?

Eğer SSRI içerikli bir antidepresan veya seratonin, dopamin yollarını etkileyen ilaçlar gibi herhangi bir ruh halini değiştirici ilaç kullanıyorsanız kakao alımını TAVSİYE ETMİYORUZ. Bu, kullanılmayacağı anlamına gelmemelidir. Önemli olan dozajdır. Bu grup ilaç kullanan kişilerde ise, dozaj bilgisini ilacı yazan hekimin vermesi doğrudur. Bu konuda danışacağınız kişi bu ilaçları yazan hekiminiz olmalıdır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgiye Seremoniyel Kakao ve SSRI Sıkça Sorulan Sorular kısmından ulaşabilirsiniz.

Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Mide ameliyatı geçirdiyseniz veya mide rahatsızlığınız varsa, doktorunuza danışmadan kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Kişi kendi bedenini ve hikayesini bilir. Eğer yakın zamanda bir ameliyat geçirdiyseniz, reçeteli ilaç kullanıyorsanız, sizi takip eden doktorunuza danışmanız ve kullanım miktarını onunla birlikte belirlemeniz gerekir.

Seremoniyel dozda kakao tüketimi ve SSRI konusunda ne bilmem gerekiyor?

Kakao doğal bir antidepresandır ve‘seçici serotonin geri alım inhibtörleri’ olarak görev yapan ve hücrelerimizin serotonin alımını arttıran SSRI grubu ilaçlarla birlikte kullanımı tavsiye edilmez. Kakao da aynı etkiye sahiptir ve insanlar zaten SSRI grubu ilaçlar kullanıyor olduğu zaman seremoniyel dozda kakao içmek reseptörleri aşırı serotonin yüklemesine mağruz bırakabilir.

Bütün antidepresanların içersinde SSRI olmadığını belirtmekte fayda var. Bu da yapılması gereken önemli bir ayrımdır. Aynı zamanda bazı başka ilaçlar da beyindeki serotonin ve dopamin yolları üzerinde etkilidir, dolayısıyla bunlar da kakao ile BİRLİKTE KULLANIMI TAVSİYE EDİLMEZ.

Çok fazla serotonin baş ağısına sebep olabilir. Bu olursa bolca su içip dinlenmek önerilir.

Kakaoyu bir grupla paylaşıyorsanız kakaoyu servis etmeden önce olası ters etkileri grupla paylaşmak önemlidir. Söz konusu seremoniyel kakao olduğunda daha fazlasının her zaman ‘daha iyi’ veya ‘daha derin’ bir deneyim anlamına gelmediğini unutmayınız. Kakao tek bir yudumla bile oldukça etkili olabilir. Kakao enerjisinin bulunduğu bir odada olmak, siz tam bir doz almamışken bile güçlü bir deneyim olabilir.

Ham kakao ketojenik midir?

Evet, kakao ketojeniktir. Ketojenik diyetinizi ve genel sağlığınızı ham kakao ile güçlendirebilirsiniz.