Uncategorized

Quetzalcoatl (Kukulkan), Kahraman İkizler, Venüs ve Kakao

Cacaoista Ayşe Önuçak’ın içsel derinliklerinde duyduğu merakla çıktığı yolculuğun bizimle paylaştığı notları…
Keyifli Okumalar.

8 Ocak 2022 Güneş’le iç kavuşum yapmasından yaklaşık 4 gün sonra Venüs, Doğu’da sabah yıldızı olarak görülmeye başlayacak. Maya’lara göre Venüs’ün bu konumu sembolik olarak Xibalbá’nın ateşinden yeniden doğuşu ifade eder. Aztek mitolojisinde Quetzalcoatl’ın Doğu’ya suyun kenarına yolculuğu ve kendini yakarak kurban etmesidir. 4 gün sonra kalbi Venüs olarak yükselir.

Img: Quetzalcoatl Carl de Borhegyi

Quetzalcoatl 8 gün Mictlan’da -Xibalbá- (alt dünya) kalır ve bu göksel olarak Güneş ve Venüs’ün iç kavuşumuna denk gelir. Mayalar sabah yıldızı olarak doğan Venüs’ü, yıkımlarla ilişkilendirmişlerdir. Bu yıkım yeni döngüyü başlatacak yıkım ve yeniden doğuştur. Sabah (öz sevgi) ve akşam yıldızı (aşkın sevgi) kalitelerini barındıran Quetzalcoatl ölüm ve dirilişin sembolü olarak kakao’yu da insanlığa sunandır. Quetzalcoatl toprak ve su elementleriyle ilişkilendirilen bereket arketiplerindendir. Bereket döngüsü ile ilgili olarak kakao bir üreme/doğurganlık sembolü olarak Mezoamerika’da evlilik seremonilerinde kullanılır. Ayrıca bereketli bir meyve olan Kakao cenaze ritüellerinde kullanımı soyun yeniden doğuşu ve bir araya gelişiyle ilişkilendirilir.

Img: Diego Rivera's Mural in Acapulco, Mexico

Img: Diego Rivera’s Mural in Acapulco, Mexico

Maya’ların kutsal kitabı Popol Vuh’ta anlatıldığı üzere “Aztek eski tanrı soyunun, suyun güneşi, hakimiyeti bir sel ile son bulur. Bu zamanın insanları balığa dönüşür. Sulardan oluşan alt dünyaya inerek Ölüm Tanrısı Mictlantecuhtli’yi kandıran kahraman Quetzalcoatl (tüylü yılan) ve yol arkadaşı Xolotl, bu balık insanların kemiklerini, insanlığı yaratmak üzere toplarlar ve bu kemiklerle üst dünya Tamoanchan’a dönerler. Tanrıların kanıyla buluşan kemiklerden yeni insan soyu meydana gelir… Yeni insan soyunun ortaya çıkışı kakao’nun sürecine benzer. Kakao ile ilişkilendirilen diğer mit Kahraman İkizler mitidir. Onların kendilerini yeniden yaratmak üzere kurban etmeleri (dualitenin kurban edilmesi), alt dünyaya inmeleri (kakao’nun toprakla buluşması), yanmaları (kavrulma süreci), kemiklerinin öğütülmesi ve suya karışmaları… Balık olarak suda yeniden doğarlar. Kakaw (kakao), Kakar (iki balık)…yeni denge.. Kahraman İkizler’in balık olarak doğumu Venüs’ün sabah yıldızı olarak doğuşuyla ilişkilendirilmiştir. Popol Vuh’ta kakao’nun sembolik bir ölüm ve dirilişle ilişkisi nettir. Mısır(corn) tanrısı’nın yeniden doğuşu Kakao Ağacı şeklinde olmuştur. Bu nedenle kakao insanın ve insanlığın yeniden doğuşuyla ilişkilendirilmiştir.

 

Img: Cacao tree with the head of Hun Hunahpu as a pod. K5615 © Kerr June 4, 2000

Img: Cacao tree with the head of Hun Hunahpu as a pod. K5615 © Kerr June 4, 2000

Bu yeniden doğuş süreci ise Venüsyen bir yeniden doğuştur. Xibalbá’nın ateşinden, korkudan geçerek yeniden doğuştur, Venüs’ün yeniden doğuşudur ve yaşamsal bir dönüşümü ifade eder. Yeni değerlerle ve taze bir ışıkla, öz sevgiyle yeniden doğan sen… sonra bu öz sevgiyi karanlıkta yaymak için yükselen sen… Kakao ise en şefkatli, yolu bilen rehber 🙂

 

Referaslar:

The Recipe for Rebirth:
Cacao as Fish in the Mythology and Symbolism of the Ancient Maya ; Michael J. Grofe, Ph.D.

The Cycle of Venus from 4/06/2020 to 9/01/2022 © Brian Clark

“Venüs Geçişi Bizi Nasıl Etkileyecek?” Öner Döşer