Uncategorized

Kasım 2021 ve Astro Cacao

Bu ay bizi heyecanlandıran haberlerimiz var size. Cacao People’ın Bodrum’daki yeni adresi SAVRA BODRUM oldu.

1 Aralık Dünya Kakao Festivali gününde açılışımızı yapmak için yoğun bir şekilde hazırlanıyoruz. (Başka başka sürprizlerimiz de var. Onlar için cacao_people instagram hesabımızı takipte kalın lütfen.) Şu an servis veremesek de her zaman bahçede bize uğrayıp merhaba diyebilirsiniz. Bitez’deki mandalina bahçelerinin içinde huzurlu bir yuva Savra. Güneşli kış günlerinde Seremoniyel Kakaonla şezlonglara uzanıp kendi içsel yolculuğunda derinleşebileceğin gibi, arkadaşlarınla da Kakaonun yumuşak alanında sohbeti derinleştirebilirsin. Şömine başı, Mandalina bahçelerinin arası, havuz kenarı… Ruhun nereye çekilirse…

Bu koşuşturmacalı hal içinde, en sevdiğimiz ise şömineli, sobalı zamanların gelmesi. Evlerimize çekildiğimiz bu zamanlar aslında bir yerde iç derinliklerimize de çekilme fırsatı veriyor. Nelerin yaşamımızda önemli olduğunu bize hatırlatıyor. Bu vesile ile her fırsatta size iyi gelecek şeyler için, sizi hoş edecek insanlarla vakit geçirip, ruhunuzu besleyen müzikler dinleyin…

Bu kış aylarında ayaklarımız kadar, ruhumuzu da sıcak tutmak lazım.

Kakao ise bunun için birebir.
Sıcacık Sarılıyoruz…

 

Sevgili Uçgun‘un #astrocacao yorumlarına geçmeden önce bu ay takvimimize not ettiğimiz günleri de paylaşalım…

1 Kasım Azizler Günü

9 Kasım Küresel Merhamet Günü

10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü

29 Kasım Hanukah- Başlangıcı (Işık Bayramı

Ay 2,5 günde bir burç değiştirir ve bizi, temas ettiği her bir burcun arketip enerjisi ile buluşturur. Ay’ın bu yolculuğunda, burç değiştirmeden önce Güneş sistemindeki gezegenlerle herhangi bir etkileşiminin bulunmaması halini “Ay’ın boşlukta” olduğu zamanlar olarak tanımlıyoruz.

Çünkü Ay enerjisini yansıtamaz ve potansiyeli kendi içinde kalır. Bu sebepledir ki Ay Boşlukta zamanlarında herhangi bir işin başlatılması, yeni bir girişimde bulunulması, toplantılar, ilk buluşmalar önerilmez. Daha çok eldeki işleri tamamlamak, iç kaynaklara yönelerek manevi pratiklere alan açmak, günlük rutinleri gerçekleştirmek için uygun zamanlardır.

1 Kasım 2021 20:00 – 02:11

4 Kasım 2021 01:32 – 03:52

5 Kasım 2021 19:10 – 03:52

7 Kasım 2021 16:44 – 04:03

9 Kasım 2021 20:51 – 06:03

11 Kasım 2021 22:52 – 10:53

14 Kasım 2021 08:40 – 18:48

16 Kasım 2021 18:50 – 05:17

19 Kasım 2021 11:57 – 17:32

21 Kasım 2021 18:52 – 06:33

24 Kasım 2021 08:46 – 18:58

26 Kasım 2021 19:23 – 05:11

29 Kasım 2021 03:02 – 11:54

—————————————————–

AKREP YENİAYI

5 Kasım saat 00:14’de Akrep burcunun 12 derecesinde bir Yeniay gerçekleşiyor.

 “vazgeçtiğin topraklar senindir” İsa.

Zira neye tutunursan onun esiri olursun; bu bir duygu, bir düşünce, bir inanç olabilir. Yeniay fazının karanlığı,  Akrep’in kıskacında tuttuklarını, ilahi yetkiyle onurlandırılan Uranüs’ten saklayamayabilir.

Çünkü Akrep’in dönüşümü ancak bilinci yükseltebilmesine bağlıdır. Bu da en alt seviyeden en üst seviyeye kadar iç içe fakat ayrı bilinç sarmallarına akacak – tıpkı Lotus’un yapraklarını tüm ihtişamıyla açarak doğumu gerçekleştirmesi gibi- bir inisiyasyonun habercisi.

Tekamül..

Ufukta yer alan Aslan burcu enerjisi, sağlıklı egonun gelişimi ve öz değer algısının önündeki engellerin keşfedilmesinin Akrep’in kıskacındakilere bağlı olabileceğini vurguluyor; korku, hırs, öfke, intikam ve kıskançlık. Tüm tutunulan ve uzun süredir biriktirilen duygular, özellikle ev, aile, yuva, vatan, toprak, kardeşler, akrabalar, yurt dışı bağlantılı işler, inançlar, finans ile ilgili olabilir.

İlahi kattan bir el, “Uranüs”  – yıldırım etkisi ile-neyi bırakmakta zorlanılıyorsa onunla ilgili maddi manevi yapılanmayı gerçekleştirebilmenin, özgürleşebilmenin sorumluluk almakla mümkün olabileceğini (Saturn) ve aslında bazı gelişmelerin kontrol dışı tezahür edebileceğini de hatırlatır nitelikte. İnsanın farkında olmadan kendi kendine koyduğu sınırlar ya da otorite figürleri tarafından gerçekleştirilen kısıtlamalar neticesi oluşan, bastırılmış öfkenin ifade bulması ancak, kararlı, net ve stratejik bir çözümle harekete geçilirse kalıcı ve faydalı olabilir.

Dönüşüm varoluşun yeni bir mevzusu değil.

Fakat, kişisel bazda gökyüzünün etkisini biricik yolculuğumuza ışık tutması için müttefik seçebilmek, her zorluğun ardından gelen kolaylığı da gösterecektir.

“Om Vajrapani Hum”

Aydınlanmış aklın enerjisi, nefretten arınmış dönüşüme niyetle, bana hizmet etmeyen, tutunduğum neleri bırakabilirim? 

—————————

BOĞA’DA AY TUTULMASI

19 Kasım saat 11:57’de Boğa burcunun 27 derecesinde bir Paçalı Ay tutulması gerçekleşiyor.

Ay Tutulmaları dolunay fazında gerçekleşir. Aslında ve normalde dolunay fazı her ay yaşanıyor.  Ay tutulması ise  kadersel “ay düğümlerinin” çok yakın bir derecede Ay’a hizalanmış olması denilebilir. Dolayısı ile bu önemli göksel olay bitişleri sembolize eder ve kadersel önemli mevzuları tetikleyerek yeni bir döngüyü başlatır.

Ay tutulması ile aynı zamanda Boğa – Akrep ekseninde yaklaşık 2 yıl sürecek yeni bir tutulma mevsimi de başlıyor olacak.

Tutulma esnasında ufkun kapısını yeniden doğuşun ve dönüşümün gezegeni Pluton tutuyor.  Kitleleri ilgilendiren önemli bir geçişe rehberlik etmek için yerini almış.

Ay Boğa burcunda, dünyaana’nın yansıttığı ışıkla maddi değerlerin, kaynakların, şartların nasıl yapılandığının tekrar gözden geçirilmesi üzerine kadersel önemli gündemleri başlatıyor.  Önemli kazanımlar ya da beklenmeyen kayıplar söz konusu olabilir.

Sabian sembolü “ Boncuklar satan bir Kızılderili kadın”  ( 27 Boğa).

Somut değerler kazandırdığın içsel kaynaklar, yaşamını ve kendini gerçekleştirmeni destekleyen kazanımlar,  varoluşunla uyumlu mu? Yaptığın işte,  kurduğun ilişkilerde güvende ve rahat hissediyor musun? İlerlemenin ve yönünü değiştirmenin önünde duran ve belki de asıl krize sebep olan konfor alanına tutunmana sebep olan korku ne?

Ay tutulması ile yeni döngüde; öz değerleri ve onunla ilişkili maddi manevi konuları, şefkatle sorgulayıp yeniden yapılandırabilmek adına önemli kararlar verilmesi gerekebilir.

Öz gücünün, azminin, derinliğinin önünde duran, farkında olmadan fazlaca dünyevi amaç ve hırsla gölgelenmiş yapıların yıkılıp yeniden yaratım süreci.

Maddi ve manevi değerlerle ilişkim varoluşumla uyumlu mu?

……………………………………….

Merkür Akrep (6 kasım): Merkür zihnin düşünce ve algılayış yapısı, iletişim kalitesi ile ilgilidir. Böylelikle Akrep burcundaki transitinde zihin daha derin düşüncelere odaklanabilir, sezgiler ve rüyalar artış gösterebilir. Araştırmacı, kararlı, azimli olma eğilimi verir. Gölge yönü ile kuşkucu, takıntılı, manipülatif bir zihin ve iletişim modeli öne çıkabilir. Bu dönemde Akrep’in kaliteleri farkındalıkla kullanılırsa kazandırır. Özellikle mevcutta kafaya takılan konularla ilgili farkındalık sağlanarak zihinsel ya ve iletişim kurma becerilerinin dönüştürülmesi veya bilinçdışı imgelerle çalışarak kişisel gündemleri dengelenmesi sağlanabilir.

Venüs Oğlak (5 Kasım): Politik güç, sex ve değerler gezegeni Venüs ilişki kurma şeklimiz ve yaşamdan  tat alma anlayışımızla ilgilidir. Bu hali ile Oğlak döneminde ilişkiler daha ciddiye alınır. Duyguların değil daha çok fayda sağlama ve emek verme, sorumluluk geliştirme gibi değerler ön plana çıkabilir. Gölge yönü fayda ve çıkar sağlamadır. Bunun yanında statü, güç ve kontrol etme ile eğilimi gelişebilir. Venüs Oğlak transite başladığı ilk 15 gün boyunca Merkür ve Mars Akrep tarafından uyumlu bir temasla etkileşim  geliştirecek. Devamında Kasım ayı boyunca Mars Akrep ile aynı temasla devam edecek. Bu da demek oluyor ki güç, statu, kontrol, fayda sağlama eğilimi hırsa ve sahip olma, sahip çıkmaya, otorite kurma eğilimine dönüşebilir. Olumlu anlamda  amaçlar ve hedeflerle ilgili kararlı ve azimli ilişki kurma, ortaklık geliştirme ve kazanım sağlama stratejileri ile ilişkiler derinlik kazanabilir. .

Güneş Yay (22 Kasım-21 Aralık): Yay burçlarının doğum günleri kutlu olsun. Galaktik merkezin bulunduğu yerde olması ( Samanyolu) farklı kültür ve dünyalar arayışında olan Yay’ın maceracı ve kaşif tarafını anlatır. Din adamı, kaşif, öğrenci, filozof arketipleridir. Bu dönemde iyimser, sosyal, farklı kültür ve felsefelere merak salan bir yapıda gelişebilir. yurtdışı bağlantılı işler, turizm, seyahatler, eğitim öğretim, inziva etkinliklerine ilgi kayabilir, bu alanlarda önemli gelişme ve gündemler olabilir. Gölge yönü kibir, kendini haklı görme ve ben bilirimci yaklaşım açığa çıkarken vaaz veren biri ortaya çıkabilir. Bu dönem kendi içimizdeki vaizin farkına vararak hoşgörü gelişti öğrenmek fayda sağlayıcı olacaktır.