blog

Mart 2021

Merhaba Cacao People… 

Tekrardan uyanan doğanın kokusunu içimize bolca çekeceğimizin müjdecisi Mart, tüm çiçekleriyle bize şölen hazırlıyor.

Öncelikle bu ayın, bizim ve sevdiklerimiz için önemli günlerini not edelim, sonra da sevgili Uçgun’un dillendirdiği gök olaylarına bakalım…

5-6 Mart 3. Cemre Toprağa düşer

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

10 Mart Miraç Kandili

27 Mart Berat kandili

21-22 Mart Bahar Gündönümü

21 Mart Dünya Ormancılık Günü

22 Mart Dünya Su Günü

28 Mart Pesah Başlangıcı

Peki gök bize bu ay neler diyor; hangi konularda çalışmamız için bizlere alan açıyor? Bunu kuvvetlendirmek için hangi sorular yolculuğumuzu destekler?

Mart ayı ilkbaharı muştular (müjdeler). 20 Mart’a kadar Güneş Balık burcunda seyrediyor olacak. Bu süreçte ılımlı, huzurlu, rahat bir ay olabileceğini söyleyebiliriz. Şifa ve arınma çalışmaları, sanatsal faaliyetlerde ilhamı destekleyici güçlü enerjiler hakim. Çok fazla da akışa bırakmadan, net ve ne istediğini bilerek eldeki ilhamı yaratıma çevireceğimiz bir zaman kalitesi diyebiliriz. 20 Mart itibari ile de Güneş’in Koç burcuna geçmesi ile İlkbahar ekinoksunu karşılayacağız. Gece ve gündüzün eşit olduğu, günlerin uzadığı, bir mevsimden bir başka mevsime doğacağımız kutlu bir geçiş. Bahar tanrısı, Hızır’ın, kahramanın uyanışının zamanıdır diyebiliriz. Bununla birlikte Astrolojik olarak da 20-21 Mart’ın, Zodyak Çemberinin 0° başlangıç noktası olmasından dolayı ayrı bir değeri vardır.

4 Mart Boğa İkizler transiti: Savaşçı arketipi Mars, Boğa burcundaki transitini tamamlayarak, İkizler burcunda seyahatine başlıyor. Boğa yolculuğundayken, maddi ve manevi değerlerle, sabitlik ve güvenlik arayışıyla harekete geçme eğiliminde olunan, enerjinin daha çok içe döndüğü iki aylık bir dönemden çıkıp, daha çok zihinsel olarak aktif, iletişimin, sosyalleşmenin ve hareketin ön plana çıkacağı bir döneme geçiş yapıyoruz. Mars İkizler’in gücü kendini ifade ediş şeklini ve zihnini harekete geçiren motivasyonu keşfetmen için iş başında olacak. “DÜŞÜNCELERİMİN YAŞAMIN İÇİNDEKİ İFADESİ NASIL?

5 Mart Merkür Jupiter Kavuşumu: İletişim gezegeni Merkür ile ilahi olana atıfta bulunan şans, bolluk ve bereketin gezegeni Jupiter kavuşumu gerçekleşiyor. Bu temas, düşünce ve sözlerin gerçekleşmesi için destekleyici bir enerjiye hakim ve “niyet etmeye” işaret ediyor. “NİYETİMİ YAŞAMA NASIL TOHUMLAYABİLİRİM?”

11 Mart Güneş ve Neptün‘ün Balık burcundaki sihirli kavuşumundan bahsetmezsek olmaz. Gece gerçekleşecek bu özel kavuşum bize rüyaları işaret ediyor. Uyumadan önce rehberlik almak istediğin konuyu ilahi olana teslim ederek rüyanı hatırlamaya niyet et. “KENDİ RÜYAMA DOĞMAK İÇİN NEYE UYANMAM GEREKİYOR?”

14 Mart Venüs Neptün kavuşumu çok güçlü ve yoğun bir enerjiyi içinde barındırıyor ve etkisini gün boyu hissedilecek kalitede. Bu kavuşumun, özellikle kadersel temalara işaret eden ay düğümleri ile gerçekleşecek olan sert kontağı; ikili ilişkilerde, finansal konularda çözülmesi gereken, geçmişten taşınan ya da geleceğe atıfta bulunan, netleştirilmesi gereken konuları gündeme getirecek nitelikte. Hayale kapılmadan, gerçekçi ve net bir duruşla karar vermek gerekebilir. “KOLAYLIKLA KARAR ALABİLMENİN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NELER?”

16 Mart Merkür Balık burcuna geçiş yapıyor. Düşünme ve karar alma mekanizmamızı, iletişimi temsil eden gezegen Merkür’ün, hassas, naif, yardımsever, ilham dolu Balık burcuna geçişi ile biraz daha dalgın, hülyalı, hassas etkilerin açığa çıkabileceği, bununla birlikte sanatsal faaliyetlerin ve yaratıcılığın, manevi pratiklerin de etkisinin artabileceğinden bahsedebiliriz. Düşüncelerini ve duyguları arındırmak ve bilhassa düş kurmak için değerli bir transit. “BÜYÜK DÜŞÜM NE?”

21 Mart sevginin, güzelliğin, ilişkilerin, paranın gezegeni Venüs, heyecanlı, sabırsız, enerjik Koç burcuna geçiş yapıyor ve aşka, ilişkilere, sanatla ilgili faaliyetlere hareket ve yeni heyecanlar getiriyor. İlişkiler sabır, şefkat ve anlayışla beslenir. Kendine karşı sabrın ve yaklaşımının yansımasını buluruz yaşamın içinde ve ilişkilerimizde. Bu anlayışla ilişkilere bakmak Venüs Koç’un enerjisini dengelemek için faydalı olacaktır. “BEN” YERİNE “BİZ” DİYEBİLİR MİYİM?

26 Mart  Venüs ve Güneş Koç burcunda kavuşuyor; ikili ilişkilerde ve finansal alanda neyi nasıl istediğimiz ve nasıl elde etmeye çalıştığımız önem arz edecek; bencilce ya da çocuksu bir hırçınlıkta mı yoksa cesur ve gözü pek mi? Bu kavuşumda libido yükseliyor ve biraz da dürtüsel bir hal alıyor. Bu enerji, kendini ve varlığını dengeli ifadelerle ortaya koymak ve uzun zamandır beklettiğin konularda girişimde bulunmak için destekleyici. “YAŞAMIN RİTMİNE UYUMLANARAK NASIL HAREKET EDEBİLİRİM?”

28 Mars Venüs ve Chiron Koç burcunda kavuşumda, Güneş ise bu kavuşuma eşlik ediyor; ilişkilerde, farkında ya da değil hem yaralar hem de yaralanırız. İzin ver şifanın gücü yaralarını sarsın. Kendine bugün özel bir alan yarat ve kendi şarkına aç kalbini. Rehberlik o şarkıda. “KALBİMİN ŞARKISINI DUYABİLMEK İÇİN NEYE İHTİYACIM VAR?”

30 Mart Merkür ve Neptün Balık burcunda kavuşuyor; Çark çift yönlü çalışır, Merkür ve Neptün’ün Balık burcundaki bu buluşması kanma, kandırılma, bir başkasını kandırma, kafa karışıklığı potansiyelini taşıyor. Fakat seçim hakkına cüzi de olsa sahibiz. Bu akışı manevi pratikler, meditasyon, ritüeller ya da şifa çalışmalarında kullanırsak, kendimizi nerelerde kandırdığımızı ya da hangi konularda kafa karışıklığı yaşadığımızı da fark edip dönüştürme fırsatı yakalayabiliriz. “KENDİME KARŞI NE KADAR DÜRÜSTÜM?”

DOLUNAY VE YENİAY

13 Mart Yeniay 23 derece Balık burcunda gerçekleşecek ve yönetici gezegeni Neptün yine Balık burcunda ve Venüs ile hizalı. Yeniaylar, yeni başlangıçlar ve girişimler için kadim bilgeler tarafından da takip edilen önemli bir ay fazıdır. Aydınlığın, karanlığın kucağına çekildiği ve toprak ananın, rahmini yeni tohumlara açtığı içedönük zamanlar olduğunu söyleyebiliriz. Bu Yeniay’da şifalanma, affetme, telafi etme konularında etkili ve güzel bir enerji akışı var. Su elementi yoğun, duygular ön planda.  Bazıları için kapanan döngüler söz konusu olabilir. Enerji çalışmaları, şamanik ritüeller, bireysel terapiler için oldukça uygun ortalama 10 günlük bir zaman diliminde olacağız. Duygusal karar almadan, konuları mantık süzgecinden geçirerek, sezginin gücü ile değerlendirmekte fayda var. Yeniay’ın şifası “ İLİZYONUN VE HAKİKATİN BENDEKİ KARŞILIĞI NE?”

28 Mart Dolunaylar başlatma değil, bırakma ve tamamlanma zamanlarıdır. Yeniay’da atılan adımların ve girişimlerin görünür olabileceği ve bunun yanında hedeflere giden yolda, ayağımıza dolanan engellerin neler olduğunun açığa çıkabileceği değerli bir faz.

28 Mart’ta Dolunay 8 derece Terazi burcunda gerçekleşecek olup, Diadem sabit yıldızı ile ilişkiler cephesinde Venüs ve yaralı şifacı Chiron’a yansıtacak Güneş’ten aldığı ışığı. Diadem, son derece dişil yoğunlukta bir sabit yıldızdır. Sessiz fedakarlığı, yoğun sevgiyi ve cesareti temsil eder. Fakat onun sınavı kendini feda etmeden sevebilmeyi öğrenmektir. Bu dolunay ilişkiler ve finansal gündemler odaklı, fedakarlığın dengesinin ve ölçüsünün önemine rehberlik ediyor. Kendinden vermeden, hakkın olanı da kolaylıkla isteyerek ilişki kurmanın anlamına atıfta bulunuyor. Merkür ve Neptün kavuşumu ise sanatsal açıdan ilham dolu, yaratıcılığı ve  yardımlaşmayı destekleyen bir enerjide. “KENDİMDEN EKSİLTEREK DEĞİL, KENDİMDEN TAŞANI PAYLAŞMAK NASIL OLURDU?”

  

AY BOŞLUKTA ARALIKLARI

Ay 2,5 günde bir burç değiştirir ve bizi, temas ettiği her bir burcun arketip enerjisi ile buluşturur. Ay’ın bu yolculuğunda, burç değiştirmeden önce Güneş sistemindeki gezegenlerle herhangi bir etkileşiminin bulunmaması halini “Ay’ın boşlukta” olduğu zamanlar olarak tanımlıyoruz. Çünkü Ay enerjisini yansıtamaz ve potansiyeli kendi içinde kalır. Bu sebepledir ki Ay Boşlukta zamanlarında herhangi bir işin başlatılması, yeni bir girişimde bulunulması, toplantılar, ilk buluşmalar önerilmez. Daha çok eldeki işleri tamamlamak, iç kaynaklara yönelerek manevi pratiklere alan açmak, günlük rutinleri gerçekleştirmek için uygun zamanlardır.

02.03.2021  17:09 – 23:38

4.03.2021  19:09 – 01:42

6.03.2021  12:43 – 05:20

09.03.2021 03:52 – 10:40

11.03.2021 06:31 – 17:43

13.03.2021 19:37 – 02:43

16.03.2021 06:40 – 13:56

18.03.2021 23:39 – 02:46

21.03.2021 15:03 – 15:17

23.03.2021 18:26 – 00:56

25.03.2021 16:27 – 06:25

28.03.2021 02:47 – 08:22

30.03.2021 03:07 – 08:33