CACAOISTALAR

Zeynep İkaro Kakao

Kariyer odaklı, yoğun bir eğitim ve iş hayatının içindeyken, yine çalışma masasının başında olduğu bir akşam derin bir nefes alarak başını kaldırdı, sanki suyun içinden başını çıkarır gibi ve sanki ciğerlerine ilk defa hava gidiyormuş gibi…  Yan odada çalışan eşinin yanına gitti ve “hayat bu olmamalı” dedi. Sene 2015’ti.

O günden sonra zaten hep içinde dönüp duran soruları daha cesurca sordu hayata, hayatın cevap verme şeklini öğrendi zaman içinde. Kendine doğru yürümeye devam etti. 2018 yılında anneliğe adım atmakla birlikte yolculuk daha da derinleşti. Önünde bir yol ayrımı vardı, ya geçmişin yüklerini taşımaya devam edecekti ya da onları bırakıp oğlunu kucaklayacaktı. İkincisini seçti. Bu seçim aslında kendini bulması ve kucaklaması demekti. Çünkü kendinin, kendi ihtiyaçlarının, kendi tutkularının farkında olmayan biri çocuğunda bunları fark edemezdi. Sonra bir gün bir arkadaşının kakao seremonisine ilişkin paylaşımını görünce, kakaoya ilişkin hiçbir şey bilmemesine rağmen “hıh işte bu” dedi, sanki uzun zamandır bir şeyi arıyormuş da nihayet bulmuş gibi…  Sonrası su gibi aktı, kendi deneyimlediği seremoniler ve çıraklık eğitimi… Kakao, yaptığı çalışmaların hasadı, sorduğu soruların cevabı oldu.

Zeynep için kakao, şevkat ve bilgelik dolu, cömert bir rehberlik demek. Yüklerini bırakıp yeniye alan açmak, yeniyi almak için kalbini açmak demek. Köklerini toprağa, dallarını gök yüzüne salmak demek. Yol akmaya, Zeynep’de kendine doğru giden bu yolda kakaonun ve şamanik uygulamaların rehberliğinde keyifle yürümeye devam ediyor. Kakaonun çağrısını duyanlarla yolunun kesişmesinin heyecanını yaşıyor.

 

İletişim